Diyabet & Egzersiz

Diyabet & Egzersiz

Diyabet & Egzersiz

Diyabet ve Egzersiz

Diyabet (Şeker Hastalığı) Nedir?

Diyabet; vücudun gerekli olan insülini yeterince üretememesi veya var olan insülini olması gerektiği şekilde kullanamaması neticesinde meydana gelen ilerleyici bir metabolizma hastalığıdır. Bu hastalıkta, kandaki şeker miktarı normalden çok daha fazladır.

İnsülin hormonu, pankreas tarafından salgılanır. Yiyeceklerle bedene karbonhidrat alınır . Karbonhidratlar sindirilerek glukoza (şeker) çevrilir. Glukoz sonrasında kan ile vücuttaki tüm hücrelere taşınır. İnsülin glukozun kandan hücrelere taşınarak enerjiye dönüşümünü sağlar. Kandaki glukoz seviyesi yemekten sonra artar. Artmış glukoz seviyesi sağlıklı kişilerde hızlı bir şekilde normal seviyeye iner. Diyabet hastalarında ise insülin yetmezliği sebebiyle bu işlev yapılamaz ve kanda şeker birikmeye başlar.

Dört tip diyabet vardır;

Tip 1 diyabet:

Tip 2 diyabet

Gebelik Dönemi Diyabet

Diğer

Diyabet Kontrolü Nasıl Yapılmalı?

Diyabetli hastanın kontrolünde medikal tedavi hekim takibinde olur.Buna ek olarak beslenme düzeni için bir diyetisyen, fiziksel aktivite düzeyi kontrolü ve egzersiz reçetesi için ise fizyoterapist desteği ve kontrolü şarttır.

Egzersiz ve Diyabet

Diyabet tedavisinde; tıbbi beslenme tedavisi, medikal tedavi ve spesifik egzersiz ayrılmaz bir bütünün parçalarıdır. Özellikle, tip 2 diyabetli bireylerde fiziksel aktivitenin artmasıyla şekerin hücrelerce kullanımı hızlanır ve bu ivmelenme kan şekerinde düşürücü şekilde etki sağlar.

Egzersizin Yararları ve Diyabet

İnsülin duyarlılığını artırır. Fiziksel aktivite insülin salınımını artırmaz ama insülin duyarlılığını artırır. Bu sayede insülin bağımlılığı olmayan kişilerde medikal ilaç kullanımını azaltabilir.

Kemik yoğunluğunu artırarak kemik kuvvetine katkıda bulunur.

Dolaşımı artırır

Kas kuvvetini artırarak fiziksel ve psikolojik destek sağlar.

Nöropatik problemlerin sebep olacağı denge problemi, his problemi gibi sorunlarla başa çıkmayı kolaylaştırır.

Egzersiz Reçetesinde Dikkat Edilecek Noktalar

Diyabetli bireylerde egzersiz süresi ve yoğunluğu kişiye özel olarak hekim onayında ve fizyoterapist kontrolünde planlanmalıdır.

Diyabete ek olarak kalp problemleri yaşayan bireylerde egzersiz planı yapılmadan önce ritm bozuklukları gibi problemlerin oluşmaması için kişiyi takip eden doktora ve fizyoterapistine danışmalıdır.

Diyabetli Bireylerin Ayak Sağlığı ve Bakımı ile Uygun Ayakkabı/Tabanlık Seçimi

Ayak sağlığı ve bakımı, çorap ve doğru ayakkabı seçimi ile tırnak ve ayak derisi bakımına kadar uzanan kabarık bir listeyi kapsar. Bu noktada unutulmaması gereken en önemli noktalardan biri de diyabetli bireylerin ayak anatomileri ve kas yapılarının zamanla değişiklik gösterebilmesi durumudur.Ayak parmakları ve tabanında yapısal bozukluklar oluşabilir. Bu problem ayakta yük taşıyan bölümlerin dengesini de değiştirebilir. Ayak sürtünme ve yaralanma riski altında kalabilir. Tüm bu sorunlar dolaşım yetersizliğiyle birlikte tehlikeli yaralara sebep olabilir.

Diyabetli bireyler ayak tipini; varsa anatomik bozukluklarını, tabana nasıl bastığını ve ayak tabanındaki yük aktarımı dengesini konuda uzmanlaşmış ve deneyimli profesyonellerden destek alarak öğrenmelidir.  Kişilerin dengeli basışları ve sağlıklı ağırlık aktarımı çok önemlidir. Bu konuda ayak sağlığı konusunda koruma amaçlı alınacak önlemlerden biri de diyabete özel ortopedik tabanlık ve diyabete özel ayakkabı kullanmaktır.

Diyabetli bireylerin ayaklarında görülen ortopedik problemleri kontrol etmek ve önlemek için özel materyallerden üretilmiş diyabet ayakkabıları kullanılır.Bu ayakkabıların materyalleri hava alabilen ve yumuşak malzemelerden seçilir. Olabildiğince az dikişli, mümkünse dikişsiz bir tasarıma sahiptir. Bu özelliği sayesinde, sürtme kaynaklı yaralanmalardan ayağı korur.

Normal ayakkabılardan bir diğer farkı ise ekstra derinlik özelliği ve değiştirilebilen iç tabanlık imkanıdır. Bu özelliği ile kişiye özel diyabet tabanlıklarıyla kullanılabilir.

Diyabetli ayaklara özel tabanlıkların ölçümü profesyoneller tarafından kişiye özel analizle planlanır. Bu tabanlıkların materyalleri diyabetli kişilerin problemleri göz önüne alınarak seçilir. Tabanlık üst yüzeyi; diyabetli ayaklar için üretilen özel bir malzemeyle kaplanır.